حواستان به پنجره های شکسته کسب و کارتان باشد 

تئوری پنجره شکسته یک تئوری معروف در حوزه‌ی جرم‌شناسی است که در سال ۱۹۸۲ توسط دو دانشمند آمریکایی مطرح شد.

این تئوری در همان زمان که شهر نیویورک با معضلات شدیدی در زمینه‌ی تخریب المان‌های شهری توسط خرابکاران خیابانی و مواردی مانند دیوارنویسی‌های معروف به گرافیتی دست و پنجه نرم می‌کرد، توسط پلیس شهر نیویورک به کار گرفته شد تا از هرج و مرج‌های شهری بکاهد که کاملاً موثر واقع شد.
? تئوری پنجره‌ی شکسته می‌گوید: فرض کنید تعداد اندکی از پنجره‌های یک ساختمان شکسته باشد، اگر این پنجره‌ها برای مدت طولانی درست نشوند، خرابکاران میل بیشتری برای شکستن سایر پنجره‌ها پیدا می‌کنند و تعداد بیشتری از آنها را می‌شکنند. اگر این وضع ادامه پیدا کند، پس از مدتی ساختمان کاملا متروکه خواهد شد و به تصرف خرابکاران در خواهد آمد.
یا تصور کنید اگر مقداری زباله روی پیاده رو ریخته باشد، مدتی بعد کیسه های زباله بزرگتر در آنجا قرار خواهد گرفت و در نهایت پیاده رو به محل انباشت زباله تبدیل خواهد شد.
❇️ راه حل تئوری پنجره شکسته چه بود؟

راه حل بیان می کند هرگاه خرابکاران پنجره‌ای را شکستند به سرعت شیشه شکسته را تعوض کنید و اجازه ندهید شیشه‌ی شکسته باقی بماند.

البته زمانی که تمام شیشه‌ها سالم است باید تلاش کنید مانع از شکستن شیشه‌ها توسط خرابکاران شوید و سریعا آنها را شناسایی و مجازات کنید اما تحت هیچ شرایطی نباید اجازه دهید پنجره‌ای شکسته باقی بماند.
تئوری پنجره شکسته نه فقط در مدیریت شهری بلکه در مدیریت تمام سازمان‌های خصوصی و دولتی، انتفاعی و غیرانتفاعی و حتی زندگی شخصی بسیار کارآمد است.
? اگر یک تکه کاغذ ناکارآمد روی میزتان نگهداری کنید، کمتر از ۳ ماه دیگر میز شما به زباله‌دانی از کاغذهای ناکارآمد تبدیل می‌شود.
? اگر یک قسمت از خودروی شما دچار نقص می‌شود و آن را درست نمی‌کنید ، کمتر از ۳ سال دیگر خودروی شما به یک اتومبیل اوراقی مبدل خواهد شد.
? در مدیریت یک سازمان هم شما همیشه باید از تئوری پنجره شکسته استفاده نمایید. اگر امروز در انبارتان دو کالا در جای خود قرار نگرفته‌اند، روزی خواهد رسید که این بی نظمی انبار شما را فلج نماید.
? اگر امروز بی‌دلیل ۱۰ هزار تومان از دخل مغازه یا شرکت خود برداشته‌اید روزی خواهد رسید که با کسری چند میلیونی مواجه شوید.

هم چنین مطالعه کنید:   پایان دوران ساختمان اداری

? اگر این روزها ۱۰ دقیقه تاخیر دارید، روزهایی در پیش است که سیستم شما کاملا بی‌نظم و از هم گسیخته خواهد شد.

? اگر حساب‌های مالی خود را به درستی ثبت و یادداشت نمی‌کنید ، روزهایی خواهد رسید که هیچ‌گونه مدیریت مالی بر کسب‌وکار خود نخواهید داشت.
✳️ طبق این تئوری هر آشفتگی و مورد نامطلوبی که ایجاد می‌شود باید در سریع‌ترین زمان ممکن به حالت اول بازگردد تا هم انرژی کمتری صرف تغییر دادن آن شود و هم اینکه انگیزه‌ها برای تکرار و ایجاد مجدد آن مورد نامطلوب به حداقل برسد.
? يك فروشنده‌ی بداخلاق، يك فروشنده‌ی كثيف، يك پيشخوان كثيف، چيدمان بد محصولات، همگی از جمله شيشه‌های شكسته‌ی يك تجارت محسوب می‌شوند.
❗️ تمام پنجره‌های شكسته در تجارت، فيزيكی و قابل مشاهده نيستند.
? معطل شدن پشت تلفن برای راهنمايی گرفتن جهت تعمير يك دوچرخه و شنيدن چند باره‌ی موزيك انتظار، پنجره‌ی شكسته است.

? جنس فروخته شده را پس نگرفتن، پنجره‌ شكستن است.
? هر پنجره‌ی شكسته در تجارت، اين پيام را به مشتری می‌دهد كه بنگاه اقتصادی مربوطه توجهی به كارش ندارد و هر روز اين تفكر تقويت می‌شود.
? به اين ترتيب مشتریِ بسيار خشنود، به مشتریِ راضی، و مشتریِ راضی به مشتریِ ناراضی تبديل می‌شود…
‼️نكته‌ی جالب اين است كه بعد از مدتی ساكنان همان خانه (كاركنان) ممكن است خودشان سنگی به پنجره بزنند، به خصوص اگر در حال اسباب‌كشی به خانه‌ای ديگر (ترك شغل) باشند.
♻♻♻♻♻♻♻♻♻♻

منبع :

 

https://telegram.me/succeswork

برای امتیاز به این نوشته روی ستاره ها کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
برای عضویت در خبرنامه ما و دریافت جدیدترین مقالات جذاب، ایمیل خود را وارد نمایید.

Responses

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Responses

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مديريت کسب و کار

مديريت کسب و کار (Managing)

هدايت و راهبرى کسب و کار هيچ زن و يا مردى در دنياى کسب و کار تنها نيست. در اين حيطه شما نيازمند کمک افراد

درس های مدیریتی از یاران حلقه

سه گانه ارباب حلقه ها یکی از فیلم های مورد علاقه من در تمام دوران بوده است. بیشتر به این دلیل که یکی از موارد

کسب و کار انلاین

پیش نیاز کسب و کار انلاین چیست؟

پیش نیاز کسب و کار انلاین به شدت متغیر و وابسته به نوع فعالیت،محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید است.با این حال، برخی از پیش