✍️ست‌گادین

اگر یک تابلوی نقاشی را از داخل خرت‌وپرت‌های کسی، ۱۰۰۰ دلار بخرید و آن را در بازار ۲۵۰۰۰ دلار بفروشید، آیا ناگهان ارزش تابلو به صورت معجزه‌آسایی بالا رفته یا اینکه تازه بازار به ارزش آن پی برده است؟ ( ارزشی که آن تابلو از قبل هم داشت.)

وقتی Alta Vista از پرداخت یک میلیون دلار برای خرید گوگل منصرف شد، آیا ارزش گوگل کم بود یا Alta Vista ارزش آن را تشخیص نداده بود؟

اغلب اوقات، تاخیر واضحی بین خلق یک چیزِ مفید و تشخیص ارزشِ آن توسط بازار وجود دارد.

این فرصتی است برای دلالان و سرمایه‌گذاران تا قبل از تشخیص بازار، اقدام به خریدِ آن کنند.

و این فرصت و یا تله‌ای است برای خلق‌کنندگان (creators) که ممکن است به خاطر عدم دریافت تشویق و تمجید فوری بابت چیزی که ساخته‌اند، دچار یأس و ناامیدی شوند.

وقتی برای مشاهده‌ی ارزش‌گذاری و تشخیص، نگاهی به جهان بیرون می‌اندازیم، احتمالاً درباره‌ی ارزش ذاتی چیزی که خلق کرده‌ایم، گیج و سردرگم شویم. با گذشت زمان، شاید آن چیزها وارد عرصه شوند ولی در واقع این اتفاق نادری است.

خلق‌کردنِ چیزی بعلاوه‌ی پشتکار، می‌تواند به تشخیص و شناسایی محصول توسط بازار بیانجامد. ولی با این‌همه، خلق چیزی حتی اگر تشخیص داده نشود، هنوز هم یک تلاش ارزشمند محسوب می‌شود.

ترجمه از مصطفی منبری

[تعداد: 2   میانگین: 3/5]

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدقسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ممکن است از این برچسب ها و ویژگی های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">